95.ci Gazi Koşusu'nu 7. Kez Ahmet Çelik Kazandı

27 Haziran 2021 12:00 Spor
resimler-haber/gazi_koşusu_ahmet_çelik_moren_haber.jpeg
google news

Jokey Ahmet Çelik, yarışseverlerin sabırsızlıkla beklediği Gazi Koşusu'nu üst üste 7 kez kazanarak kırılması zor bir rekora imza attı. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına 1927 yılından bu yana düzenlenen Gazi Koşusu'nun 95'incisini Sanem Kahraman'ın sahibi olduğu, Ahmet Çelik'in jokeyliğini yaptığı 'Burgas' adlı safkan kazandı.

Koşuyu kazanan "Burgas" adlı safkanın sahibi Sanem Kahraman’a ödülünü Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu verdi. Koşu sonrası açıklama yapan Çelik, "Galibiyeti anneme, babama, eşime ve beni destekleyenlere armağan ediyorum. Gönül isterdi ki pandemi olmasaydı ve seyirciler de bu yarışı izleseydi." şeklinde konuştu.

Yarışta ikinciliği 2.27.53'lük derecesiyle Gökhan Kocakaya'nın bindiği ve Melis Kurtel Emin'in sahibi olduğu "Real Runner" adlı safkan aldı.
Üçüncü sırada ise 2.27.54'lük derecesiyle Adnan Türkoğlu'nun sahibi olduğu ve Kadir Tokaçoğlu'nun bindiği "Megaloman" adlı safkan geldi. Gazi Koşusu'nda 2021 yılı birincilik ikramiyesi 2 milyon 100 bin lira olarak belirlenirken, ikinciye 840 bin, üçüncüye 420 bin, dördüncüye 210 bin, beşinciye de 105 bin lira ödenecek.

95. Gazi Koşusu, Gençlik ve Spor Bakanlığı

Yazının devamında: Gazi Koşusu Tarihçe

Bu yıl da pandemi nedeniyle yarış severlerin olmadığı Veliefendi Hipodromu'nda. 2400 metre çim pistte 22 safkan koşuya katıldı. 95. Gazi Koşusu'nda yarışan safkanlar, sahipleri ve jokeyleri şöyle:
Numarası Safkan Sahibi Jokey

 1. Anadolu Aslanı G. Emre İçer Mehmet Kaya
 2. Brave Gladiator Hakan Saner Hüseyin Şimşek
 3. Burgas Sanem Kahraman Ahmet Çelik
 4. Fiero Mio Muammer Kitapçı Sadettin Boyraz
 5. Giant Dream Esra Atman Mustafa Çiçek
 6. Gülüm Osman Haci İpek Hışman Çizik
 7. Just Unique Ayşegül Kurtel Ayhan Kurşun
 8. Kafkas Beyi Burhan Şen Nurettin Şen
 9. King Jackson Serkan Aydın Mertcan Çelik
 10. Malkoçhan Mehmet Cahit Malkoç Akın Sözen
 11. Mamba Forever Lale Melek Atman Halis Karataş
 12. Megaloman Adnan Türkoğlu Kadir Tokaçoğlu
 13. Overlord Duygu Fatura Tolga Yıldız
 14. Real Runner Melis Kurtel Emin Gökhan Kocakaya
 15. Red Luck Alp Şemsettin Evcimen Müslüm Çelik
 16. Runner of Darkness Murat Bayar Vahdettin Kaplan
 17. Skyline Taylan Arslan Barış Kurdu
 18. Strong Legs Sema Ulaş Nevzat Avci
 19. Turgutlu Efesi Hakan Özcan Onur Öztürk
 20. Villager Song Deniz Kurtel Gökhan Gökçe
 21. İllüzyon Ahmet Kurt Özcan Yıldırım
 22. Break the Chain Günsen Soyupak Adem Aslan 

Yarışı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da hipodromda seyretti.Veliefendi Hipodromu'nda koşulan yarışı Kasapoğlu'nun yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı, protokol tribününden takip etti.

GAZİ KOŞUSU TARİHÇE
1927-1979 yılları arasında Ankara’da yapılan Gazi koşusu, 1979'da Büyük Ankara hipodromunun kapanmasının ardından 1980 yılından itibaren İstanbul'da Veli Efendi Hipodromu’nda koşulmakta.
İlk Gazi koşusunu 1927 yılında Ali Muhiddin Hacıbekir'in sahibi olduğu jokeyi İhsan Atçı Neriman adlı kısrak kazandı.
1927 yılından itibaren her yıl düzenlenen Gazi Koşusu'nun en önemli özelliği, üç yaşlı safkan İngiliz taylarının yarış hayatlarında yalnız bir kere koşabilmeleridir.
1970 yılından beri Gazi Koşusu'nun kazananına heykeltraş Doç. Dr. Şadi Çalık'ın eseri olan Atatürk'ün at üzerindeki som gümüşten heykeli verilmektedir.