“Doğa Alarm Veriyor” Sergisi

19 Mayıs 2022 09:21 Kültür/Sanat
resimler-haber/aydın_doğan.webp
google news

Aydın Doğan Vakfı’nın çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması arşivinden hazırladığı, “Doğa Alarm Veriyor” Karikatür Sergisi, 18 Mayıs – 28 Mayıs tarihleri arasında Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Güzel Sanatlar Galerisi’nde ziyaretçilere kapılarını açıyor.

Aydın Doğan Vakfı’nın, toplumlararası uzlaşmayı, sevgiyi, dostluğu, özgürlüğü ve barışı karikatür ile yayma hedefiyle 38 yıldır düzenlediği Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na katılan karikatüristlerin çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla çizdiği karikatürler “Doğa Alarm Veriyor” adıyla bir sergiye dönüştü. Çevrenin korunmasına ve toplumsal farkındalık yaratılmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen sergide Türkiye’nin yanı sıra Endonezya, Slovakya, İran, Rusya, İtalya, Özbekistan, Hırvatistan, Polonya gibi birçok ülkeden karikatüristin eserleri yer alıyor. Küresel ısınma, buzulların erimesi, çevre kirliliği, hava kirliliği, deniz kirliliği, atıklar ve çöpler, ağaçların kesilmesi, değişen atmosfer gibi konulara dikkat çeken birbirinden çarpıcı eserlerin yer aldığı sergi 18 Mayıs – 28 Mayıs tarihleri arasında Trabzon’da sanatseverlerle buluşuyor.

Her yıl dünya gündemine ışık tutan eserlerin yarıştığı Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na bugüne dek 137 ülkeden 9.000'ü aşkın sanatçı katıldı. Pek çok farklı ülkeden yüzlerce saygın karikatüristin katıldığı yarışmanın Seçiciler Kurulu da dünyanın en önemli karikatür ustalarından oluşmaktadır. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması bugün dünyada “Karikatürlerin Oscar”ı olarak bilinmektedir.

Adres: Kemerkaya Mahallesi, Halkevi Caddesi, Uzun Sok. No: 1

Ortahisar / TRABZON

Tel:  (0462) 326 07 48