Doğum Bildirimleri Artık E-Devletten Yapılabilecek

16 Ekim 2021 15:11 Gündem
resimler-haber/doğum_bildirimi_nasıl_yapılır.jpg
google news

İçişleri Bakanlığı e-Devlet üzerinden yeni bir hizmeti daha uygulamaya açtığını duyurdu. Çeşitli sebeplerle sağlık kuruluşunda doğum bildirimi yapamayan vatandaşlar artık doğum bildirimlerini e-Devlet üzerinden yapabilecek. 2018 yılında Bakanlıkça hayata geçirilen E-Doğum uygulamasıyla ile kamu sağlık kuruluşlarında dünyaya gelmiş olan çocukların doğum bildirimleri nüfus müdürlüklerine gitmeden doğumun gerçekleştiği sağlık kuruluşunca gerçekleştiriliyordu.

Milyonlarca vatandaşın hayatını kolaylaştıran, kamu hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde sunulmasını sağlayan e-Devlet uygulamasına İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından “Doğum Bildirimi Başvurusu” hizmeti eklendi.   

Yeni sistemle, uygulamanın yanında artık e-Devlet üzerinden “Doğum Bildirimi Başvurusu” yöntemiyle yurt içinde ve sağlık kuruluşunda dünyaya gelen çocuklarının doğum bildirimleri e-Devlet kapısı üzerinden yapılanabilecek.

Bu hizmet ile Türk vatandaşlarının yurt içinde, sağlık kuruluşunda dünyaya gelen ve Merkezi Nüfus İdaresi Sistemine (MERNİS) gönderilmiş doğum raporu bulunan çocuklarının doğum bildirimlerine ilişkin başvuruların e­-Devlet Sistemi üzerinden elektronik imzalı olarak MERNİS’e gönderilmesine ve söz konusu başvurulara istinaden ilçe nüfus müdürlüklerince doğum olaylarının aile kütüklerine tescil edilmesine imkân sağlandı.

doğum bildirimi yapabilecek bir anne çocuğuna sarılmış görüntüsü

E-Devlet Kapısından Doğum Bildirimi Nasıl Yapılır?

Çocuğun doğum tarihinden itibaren 30 gün içerisinde sistem üzerinden doğum bildirimi için başvuru yapılanabilecek.

  • Başvuruda bulunan anne veya baba tarafından e­-Devlet Sistemi üzerinde;
  • Çocuğun adı,
  • Dini,
  • Baba adı
  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartını (TCKK) teslim alacak kişi bilgilerinin girilmesi ve çocuğun kaydedileceği adresin seçilmesinin ardından başvuru elektronik imza ile imzalanacak.

Doğum bildirimlerine ilişkin e­-Devlet Sistemi üzerinden elektronik imzalı olarak MERNİS’e gönderilen başvurular; başvuruda bulunanın yerleşim yeri adresinin bulunduğu yer ilçe nüfus müdürlüğü tarafından kontrol edilecek.

Nüfus kaydında mevzuata aykırı herhangi bir durumun bulunmaması halinde doğum olayı nüfus kayıtlarına tescil edilecek ve sistem tarafından başvuruda bulunan kişiye bilgi verilecek.Doğum bildiriminde mevzuata aykırı herhangi bir durumun tespit edilmesi ve başvurunun reddedilmesi halinde ise başvurunun reddedildiğine dair sistem tarafından başvuruda bulunan kişiye bilgi verilecek olup kişinin nüfus müdürlüğüne müracaat etmesi sağlanacak.


Kaynak: T.C İçişleri Bakanlığı