Maske Zorunluluğu Nerelerde Geçerli?

07 Mart 2022 18:29 Sağlık
resimler-haber/maske_takılması_gereken_yerler_H1EdEsi.webp
google news

Birçok ülkede salgına yönelik sıkı önlemler kaldırılmasına paralel olarak Türkiye'de de kısıtlamalar gevşetildi.

Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada “gelinen noktada Kovid-19’la mücadelenin bundan böyle özellikle aşıyla verileceğini” ifade ederek, ayrıca virüse karşı kullanılan ilacın 65 yaş üzerindekilere ve bağışıklığı baskılanmış kişilere dağıtılmasına başlandığını anımsattı. Açıklamaya göre “Artık açık havada maske kullanmak zorunda değil. Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse ve mesafe kuralına uyum gösterilebiliyorsa maske takmak artık şart değil.

Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ya da kuruluşa girişte HES kodu kontrolü yapılmayacak. Hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyecek. Okullarda, iki vaka çıkması halinde sınıfın kapatılması şeklindeki uygulamaya artık gerek görülmemektedir. Pozitif çıkan öğrencinin izole edilmesi yeterli bulunacak ve eğitim devam edecektir.

Salgının düşüşe geçmesinden dolayı alınan kararlar ile ihtiyaç duyulan psikolojik rehabilitasyonun sağlanmasının da amaçlandığını belirten Koca, “Bu kararlar konusunda farklı değerlendirmeler yapılması mümkündür. Bizimse Bakanlık olarak hepimiz adına en iyisini yapmayı, en doğru kararı vermeyi amaçladığımızdan kimsenin kuşkusu olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Maske Çeşitleri ve Solunum Maskesi

COVID-19 Testi Pozitif Çıkarsa Ne Yapmalısınız?

Covid-19 Salgınında Sona Gelindiğini Varsaymak Tehlikeli