Octagon, İçsel ve Düşsel Öyküler ve Fikir Fotoğrafçılığı Sergisi

19 Kasım 2022 10:29 Kültür/Sanat
resimler-haber/anafod_düşsel_içsel_öyküler.webp
google news

“Octagon”, “İçsel ve Düşsel Öyküler” ve “Fikir Fotoğrafçılığı” adlı fotoğraf sergileri fotoğraf severlerle buluşuyor. Sergiler, 19-30 Kasım 2022 tarihlerinde Kozyatağı Kültür Merkezi (Kozzy AVM) de ziyaretçilere açık olacaktır. Üç bölümden oluşan fotoğraf sergisinin açılışı 19 Kasım 2022 Cumartesi günü saat 16:00’da yapılacaktır.  

Anafod’dan yapılan açıklamada sergiyle ilgi şu ifadelere yer verildi: "Yavaş yavaş 2022 yılının sonuna yaklaştığımız bu günlerde, birkaç ay sonra 10. Yaşını kutlamaya hazırlanan ANAFOD İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği, Kadıköy Belediyesi’nin destekleri ve üyelerinin birikimleri ile “Octagon”, “İçsel ve Düşsel Öyküler” ve “Fikir Fotoğrafçılığı” adlı üç farklı bölümden oluşan muhteşem bir sergi açmaya hazırlanıyor.

Serginin ilk bölümü olan Octagon, Türk Fotoğraf Sanatının önemli isimlerinden olan Doç. Dr. A. Beyhan Özdemir, Cengiz Karlıova, Prof. Emre İkizler, Prof. Oktay Çolak, Prof. Osman Ürper, Özcan Yurdalan, Özkan Samioğlu ve Yusuf Darıyerli‘nin editörlüğü ve ANAFOD üyelerinin fotoğraf birikimleriyle ortaya çıkan kitap çalışmamızın detaylarını içermektedir.

İkinci bölüm, Prof. Mehmet Bayhan küratörlüğünde 2018 yılında kitabı basılan, 1900’lü yılların resimsi fotoğraflarından ilham alarak ANAFOD üyelerinin birikimlerini klasik fotoğraf anlayışının dışında sunmayı amaçlayan “İçsel ve Düşsel Öyküler” çalışmasının bir özetini kapsamaktadır.

Üçüncü bölüm ise ANAFOD üyelerinin sadece doğrudan fotoğraf yöntemleri ile değil de çağdaş, soyut ve kavramsal olarak da fotoğraf üretebileceğini kanıtlayan “Fikir Fotoğrafçılığı Projesi” adlı deneysel ve alışılagelmişin dışında bir çalışmadan meydana gelmektedir."

Kaynak
Anafod