Başka Bir Yerde

30 Temmuz 2023 21:03 Kültür/Sanat
resimler-haber/nuri_bilge_ceylan_resim_sergisi.webp
google news

İstanbul Modern Sanat Müzesi “Başka Bir Yerde”, günümüz sinemasının en özgün yönetmenlerinden biri olan Nuri Bilge Ceylan’ın daha önce gösterilmemiş yeni fotoğraflarına ev sahipliği yapıyor. Sergi, sanatçının bugüne kadarki çalışmalarından farklı olarak Türkiye’nin yanı sıra, Hindistan, Gürcistan, Çin, Fas, Rusya gibi dünyanın farklı coğrafyalarında çektiği 22 portreden oluşan bir seçkiye yer veriyor.

Karakterlerin yapılı çevre ve içinde yaşadıkları doğa ile kurduğu ilişkiler, özenle kurgulanmış fotoğrafik atmosfer, dramatik ışık kullanımı, renklerin birbirleriyle diyaloğu, abartısız duygular ve sakin yüz ifadeleri sergideki fotoğrafların tipik özellikleri olarak tarif edilebilir. Ceylan’ın çalışmaları yaşamlarımızın yaşadığımız coğrafyadan ayrı değerlendirilemeyeceğini akla getirmekle birlikte, aynı zamanda bizi birbirimize bağlayan insani deneyimlerin derinliğine de işaret ediyor. Serginin ve serinin başlığındaki “başka yer”, sanatçının seyahat ettiği ülkeleri hatırlatırken, yönetmenin filmlerinde sıklıkla karşılaştığımız “başka bir yerde” olmayı arzulayan karakterlere de gönderme yapıyor. 

Fotoğrafı çeken kişiye, dolayısıyla da bize tam karşıdan bakan bu özneler aracılığıyla insanların yaşadıkları hayat mücadelelerini, yalnızlıklarını, zaman zaman can sıkıntılarını ve melankolilerini görünür kılan Ceylan, coğrafyalar arasındaki farklılıklardan ziyade ortak duygulara odaklanıyor. Ceylan’ın tüm fotoğraflarında gördüğümüz kendine özgü biçimsel dil, hayal gücümüzü harekete geçirerek gitmediğimiz ve deneyimlemediğimiz coğrafyalara ve insanlara yakınlık hissetmemizi sağlıyor.

Küratör: Demet Yıldız Dinçer

Asistan Küratör: Dilara Ulu

Nuri Bilge Ceylan, 1959

Çamurlu Çocuklar, Hindistan, 2011

Ziyaret Saatleri 

Salı, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi, Pazar

10.00 - 18.00

Cuma

10.00 – 20.00

Pazartesi
Kapalı

İstanbul Modern Üyeleri, Engelli Ziyaretçiler, 12 yaşından küçük çocuklar, ICOM, CIMAM, MMKD Kart Sahipleri: Ücretsiz

 Perşembe günleri Türkiye'de ikamet eden ziyaretçilere ücretsizdir.

Salı günleri saat 14.00 - 18.00 arası, 18 – 25 yaşındaki, Türkiye’de ikamet eden gençlere ücretsizdir.

İndirimli giriş için (Öğrenci, Öğretmen ve 65 Yaş Üstündekiler) ilgili kimlik kartının gişede ibraz edilmesi gereklidir.

Adres:

Kılıç Ali Paşa Mahallesi, Tophane İskele Caddesi, No:1/1 34433 Beyoğlu-İstanbul

Müzenin kendi otoparkı bulunmamaktadır, Galataport otoparkı J kapısı müzeye en yakın çıkış noktasıdır.

Telefon:0 212 334 7300

Kaynak

İstanbul Modern