Bu Yıl İkna Yoluyla 172 Terörist Teslim Oldu

18 Kasım 2021 16:06 Gündem
resimler-haber/terörist_ikna_yoluyla_teslim_içişleri_bakanlığı.jpg
google news

T.C İçişleri Bakanlığı tarafından 1 Kasım 2021 tarihinde yapılan açıklamayla ikna yoluyla 1 teröristin daha teslim olduğu bildirildi. Açıklamada;

"Bakanlığımız koordinesinde Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen ikna çalışmaları neticesinde; PKK terör örgütünden kaçan 1 terör örgütü mensubu daha bugün güvenlik güçlerine teslim oldu.

Teslim olan örgüt mensubunun 2009 yılında terör örgütüne katıldığı, Türkiye ve Irak'ta faaliyet yürüttüğü tespit edildi. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadeleri yer aldı. 

Bakanlıkça açıklanan ikna yolula teslim olan terör örgütü mensubu kişi sayısı, bu rakamla birlikte 2021 yılı içersinde 172' ye yükseldi.  

8.585 yabancı uyruklu terörist sınır dışı edildi

İçişleri Bakanlığı tarafından, PKK/PYD ve DEAŞ gibi terör örgütlerine katılmak üzere ülkelerinden gelen yabancı terörist savaşçıların sınır dışı edilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşından günümüze kadar 102 farklı uyruktan toplamda 8.585 yabancı terörist savaşçı sınır dışı edildi.

Sınır dışı edilen yabancı terörist savaşçıların uyruk dağılımına bakıldığında AB ülkelerine çok sayıda teröristin geri gönderildiği görüldü. Yürütülen çalışmalar kapsamında 2011 yılından bu yana ABD uyruklu 44,  AB üyesi ülke uyruklu toplam 1.075 YTS sınır dışı edildi.

Buna göre;

  • 2019 yılında 12 Avrupa Birliği ülkesinden 126,
  • 2020 yılında 8 Avrupa Birliği ülkesinden 95 YTS ülkesine geri gönderilirken;
  • Bu yılın on aylık döneminde ise 8 Avrupa Birliği ülkesinden 61 yabancı terörist savaşçı sınır dışı edildi.

Son üç yılda ülkesine geri gönderilen yabancı terörist savaşçılardan ilk sekiz uyruk (AB üyesi ülke) Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika, Finlandiya, İsveç, Romanya ve İngiltere oldu.