Çiftçi Kayıdı E-Devlet Üzerinden Yapılmaya Başlandı

04 Ekim 2022 20:29 Ekonomi
resimler-haber/ÇKS_Edevlet_kayıt_.webp
google news

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada; üreticinin işini kolaylaştırmaya dönük, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) e-Devlet üzerinden başvuruların başladığı bildirildi.

Açıklamada, uygulamanın başlangıcından itibaren son 48 saatte, 43 bin 317 başvuru ve 53 bin 40 ÇKS belgesi oluşturulduğu. Çiftçilerimiz e-Devlet uygulaması üzerinden ÇKS'ye başvuru esnasında aşağıdaki süreçleri takip ederek kolaylıkla başvurularını gerçekleştirebileceği belirtildi.

E-Devlet Üzerinden ÇKS'ye Kayıt Aşamaları:

Çiftçimiz, e-Devlet Kapısına kendi kimlik bilgileri ve şifresi ile giriş yapar. Hizmeti kullanabilmek için arama kısmına 'ÇKS' yazılır. Çiftçi Kayıt Sistemi Kayıt Yenileme Başvurusu (Gerçek Kişi/Tüzel Kişi) hizmeti seçilir. Açılan ekranda ilk başvuruyu yapmak için 'Yeni Başvuru' butonuna tıklanır. Aydınlatma metni okunur ve aşağıda bulunan 'Onaylıyorum' kutusu işaretlenerek 'Devam Et' butonuna tıklanır. Açılan sayfada ÇKS sistemindeki kayıtlı bilgiler görüntülenir ve iletişim bilgileri kontrol edilir. İhtiyaç halinde bu ekran güncellenir. Kayıtlı araziler görüntülenir ve gerekirse ürün bilgileri 'Ürün Bilgisi Değiştir' butonu ile güncellenir. Son ekranda başvuruya ait tüm bilgiler görüntülenir. Başvuruya ait ilk destek ödemesinden mahsup edilecek başvuru ücreti görüntülenerek onaylanır ve başvuru tamamlanır. Tamamlanan başvuruları görüntülemek için 'Başvuru Listesi' butonuna tıklanır. Başvuruların listelendiği ekrandaki 'Başvuru Durumu' sütununda başvurunun durumu görüntülenebilir. Tamamlanan başvurular İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinin değerlendirilmesi aşamasına geçer.

Kaynak
TOB