E-Duruşma 81 İlde Uygulanmaya Başlandı

09 Kasım 2021 13:17 Gündem
resimler-haber/e_duruşma_nasıl_başvurulur.jpg
google news

Adalet Bakanlığınca güvenilir ve erişilebilir bir adalet sistemi hedefiyle Yargı Reformu Stratejisi kapsamında hayata geçirilen e-duruşma bugün itibariyle 81 ilde 1400 hukuk mahkemesinde uygulanmaya başladı.  

Bu gelişmeyi Adalet Bakanı Abdulhamit Gül sosyal medya hesabından duyurdu. Gül yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Duruşmalara sesli ve görüntülü katılmayı sağlayan "e-duruşma" bugün itibariyle 81 ilimizde uygulanmaya başladı. Bakanlık mühendislerimizce geliştirilen sistem sayesinde avukatlarımız 1400 hukuk mahkemesine bağlanabiliyor. Avukatlarımıza, vatandaşlarımıza hayırlı olsun”

Adalet Bakanlığı mühendislerince yerli ve milli imkanlarla geliştirilen e-duruşma sistemi 15 Eylül 2020’de uygulanmaya başlanmıştı. Hukuk mahkemelerinde avukatların sesli ve görüntülü bir şekilde çevrimiçi olarak duruşmalara katılmalarına imkân veren sistem, özellikle salgın sürecinde yoğun ilgi gördü. Bunun ardından Adalet Bakanlığınca uygulama kapsamının genişletilmesiyle birlikte bugün e-duruşma sistemi 81 ilde kullanılabilir hale getirildi.

Avukatlar Nasıl Yararlanacak?

E-duruşma uygulandığı günden bu yana 36 bin 567 kez kullanıldı. Sistemin güçlendirilmesi ve etkinliğinin artırılmasıyla yıl sonuna kadar e-duruşma uygulayan mahkemeye sayısının 2 binin üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Sistemi kullanmak isteyen avukatların, ilk olarak UYAP Avukat Portalı'ndan duruşmalarını sorguluyor ve gerekçesini yazarak e-duruşma talebi göndermesi gerekiyor. Hâkimin sistem üzerinden talebi kabul etmesi halinde avukat, duruşmaya video konferans ile bağlanabiliyor. E-duruşma, mahkemenin sistemi aktif hale getirmesiyle başlıyor.

 E-duruşma uygulaması, adalet hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması bakımından büyük önem taşırken, avukatlar açısından da emek ve zaman tasarrufu sağlıyor.

Avukatlar için e-başvuru kullanım kitapçığı: /Direkt açılır link