ENBUS

10 Ağustos 2022 19:11 Bilim
resimler-haber/KAPAK_IMG_3766.WEBP
google news

5-7 Ağustos 2022 tarihlerinde Trabzon'da düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında 7 bilimsel alanda yarışmalar düzenlendi.  Festivalde, "Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması", "Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması", "Uçan Araba Yarışması", "Helikopter Tasarım Yarışması", "Engelsiz Yaşam Teknolojileri Yarışması", "Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması" ve "Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması" gerçekleştirildi.

Etkinlikte, “Engelsiz Yaşam Teknolojileri” alanında ENBUS projesinin sunumu yapıldı. Sunumda görme engelli veya tekerlekli sandalyeli bireylerin şehir içi ulaşıma erişebilmelerini kolaylaştıracak bir sistem geliştirdiklerini bildirdiler.

Proje kapsamında yaptıkları çalışmalar neticesinde otobüsün şoförüne duraktaki dezavantajlı bireyin varlığını bildiren bir sistem geliştirdiklerini bildirdiler. Geliştirilen sistemi görme engellilerde denediklerini ve başarılı sonuçlar aldıklarını bildirdiler. Çalışmadan başarılı sonuçlar almaları neticesinde ürünü patent sürecinin başlatıldığı bildirildi.