Güneş Yüksek Çözünürlükte

25 Haziran 2022 22:38 Bilim
resimler-haber/güneş_maqSQVE.webp
google news

Solar Orbiter'ın en son görüntüleri, Güneş'in tamamını benzeri görülmemiş ayrıntılarla gösteriyor. 7 Mart'ta, uzay aracı doğrudan Dünya ile Güneş arasında geçerken çekildiler.

Extreme Ultraviolet Imager (EUI) tarafından çekilen görüntülerden biri, Güneş'in tam diskinin ve dış atmosferinin, yani koronanın şimdiye kadar çekilmiş en yüksek çözünürlüklü görüntüsü.

Koronal Ortamın Spektral Görüntüleme (SPICE) cihazı tarafından alınan başka bir görüntü, türünün 50 yıldaki ilk tam Güneş görüntüsünü temsil ediyor.

Görüntüler, Solar Orbiter yaklaşık 75 milyon kilometre uzaklıkta, dünyamız ile ana yıldızının tam ortasındayken çekildi. EUI'nin yüksek çözünürlüklü teleskopu, o kadar yüksek uzamsal çözünürlükte fotoğraflar çeker ki, bu yakın mesafede, tüm Güneş'i kaplamak için 25 ayrı görüntüden oluşan bir mozaik gerekir. Birbiri ardına çekilen tam görüntü, dört saatten fazla bir süre boyunca yakalandı çünkü her bir kare, uzay aracının bir segmentten diğerine işaret etme süresi de dahil olmak üzere yaklaşık 10 dakika sürüyor.

Toplamda, son görüntü 9148 x 9112 piksel ızgarada 83 milyondan fazla piksel içerir. Karşılaştırma için, bu görüntü bir 4K TV ekranının gösterebileceğinden on kat daha iyi bir çözünürlüğe sahip.

EUI, Güneş'i elektromanyetik spektrumun aşırı ultraviyole bölgesinde, 17 nanometrelik bir dalga boyunda görüntüler. Bu, Güneş'in yaklaşık bir milyon santigrat derece sıcaklığa sahip üst atmosferi olan koronayı ortaya çıkarır.

Saat 2 konumunda (ölçek için Dünya'nın görüntüsünün yakınında) ve Güneş'in kenarlarında saat 8 konumunda, yüzeyden uzağa doğru uzanan koyu renkli iplikçikler görülebilir. Bu 'önemler' patlamaya, büyük miktarlarda koronal gazı uzaya fırlatmaya ve 'uzay havası' fırtınaları yaratmaya eğilimlidir.

EUI'ye ek olarak, SPICE cihazı geçiş sırasında verileri de kaydediyordu. Bunların da bir mozaik olarak bir araya getirilmesi gerekiyordu.

SPICE, Güneş'in atmosferindeki katmanları koronadan, kromosfer olarak bilinen bir katmana kadar takip etmek ve yüzeye yaklaşmak için tasarlanmıştır. Cihaz bunu, farklı atomlardan gelen aşırı ultraviyole ışığın farklı dalga boylarına bakarak yapar.

SPICE görüntü dizisinde mor, 10 000°C sıcaklıktaki hidrojen gazına, 32 000°C'de maviden karbona, 320 000°C'de yeşilden oksijene, 630 000°C'de sarıdan neona karşılık gelir.

Bu, güneş fizikçilerinin koronada meydana gelen olağanüstü güçlü patlamaları alt atmosferik katmanlar boyunca izlemesine izin verecek. Ayrıca, Güneş hakkındaki en şaşırtıcı gözlemlerden birini incelemelerine de olanak tanıyacak: yükselen atmosferik katmanlar boyunca sıcaklığın nasıl yükseldiği.

Genellikle sıcak bir nesneden uzaklaştıkça sıcaklık düşer. Ancak Güneş'in üzerinde, korona bir milyon santigrat dereceye ulaşırken yüzey sadece yaklaşık 5000°C'dir. Bu gizemi araştırmak, Solar Orbiter'ın temel bilimsel hedeflerinden biridir.

Görüntüler 7 Mart'ta, Solar Orbiter Güneş-Dünya çizgisini geçtiğinde çekildi, böylece görüntüler Dünya'ya bağlı güneş aletleriyle karşılaştırılabilir ve çapraz kalibre edilebilir. Bu, gelecekte farklı enstrümanlardan ve gözlemevlerinden elde edilen sonuçları karşılaştırmayı kolaylaştıracaktır.

26 Mart'ta Solar Orbiter, başka bir görev dönüm noktasına ulaştı: ilk yakın günberi. Uzay aracı şu anda iç gezegen olan Merkür'ün yörüngesinde, Güneş'in alabileceği en yüksek çözünürlüklü görüntülerini alıyor. Ayrıca, Güneş'ten dışarı doğru akan parçacıkların güneş rüzgarına ilişkin verileri de kaydediyor.

Ve bu sadece başlangıç, önümüzdeki yıllarda uzay aracı tekrar tekrar Güneş'e bu kadar yakın uçacak. Ayrıca, Güneş'in daha önce gözlemlenmemiş kutup bölgelerini görüntülemek için yönünü kademeli olarak yükseltecektir.

Solar Orbiter, ESA ve NASA arasındaki uluslararası işbirliğinin bir uzay görevidir.

Fotoğraf: ESA ve NASA/Solar Orbiter/EUI ekibi; Veri işleme: E. Kraaikamp (ROB)

Kaynak
ESA