Hava Kirliliğinde Farkındalık Yaratmak İçin “Türkisense” Geliştirildi

10 Ağustos 2022 20:34 Bilim
resimler-haber/kapak_IMG_6923.webp
google news

5-7 Ağustos 2022 tarihlerinde Trabzon'da düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında 7 bilimsel alanda yarışmalar düzenlendi.  Festivalde, "Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması", "Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması", "Uçan Araba Yarışması", "Helikopter Tasarım Yarışması", "Engelsiz Yaşam Teknolojileri Yarışması", "Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması" ve "Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması" gerçekleştirildi. 

Etkinlikte, hava kirliliğini azaltmaya yönelik "Çevre ve Enerji Teknolojileri" dalında “Hava Kirliliğinin ve Zararlı Gazların Tespit Edilmesi” adlı bir proje sunuldu. Projeye göre “toz zerrecikleri, rüzgar ve bulutlara bağlı olarak oldukça uzağa gidebilir. İster insan yapımı ister doğal olsun, bu maddeler atmosferde bulunduklarında kimyasal tepkimelerde yer alabilirler ve hava kirliliğine sebep olabilir. Açık bir gökyüzü ve yüksek görüş mesafesi havanın temiz olduğu anlamına gelmez.”

Projede hava kirliliğine karşı önerilen çözüm “Hava kirliliğine farkındalık yaratmak ve toplum sağlığını gözetmek için “Türkisense” geliştirildi. Türkisense, akıllı bileklik ve mobil uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşur. Bileklik içerisinde bulunan sensörler öncelikle ortamdaki gazları analiz eder, ardından miktarını belirler ve şema halinde kullanıcıya sunar.