İzmir Edebiyat Festivali Başlıyor: 31 Ekim - 7 Kasım

31 Ekim 2021 13:19 Kültür/Sanat
resimler-haber/izmir_Edebiyat_festivali.jpg
google news

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali, edebiyat dünyasının Akdeniz havzasındaki önemli isimlerini İzmir'de buluşturuyor.

Bu yıl teması “Akdeniz”, sloganı ise "Edebiyat aşktır" olarak belirlenen festival 31 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Kent merkezinin yanı sıra Kemalpaşa, Beydağ, Bergama, Menderes, Ödemiş, Tire, Dikili, Seferihisar ve Urla’ya kadar yayılacak festivalin açılış akşamının sürprizi ise Yeşilyurt’taki Mustafa Necati Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek Ezginin Günlüğü konseri olacak.

izmir edebiyat festivali

Onur konukları Nedim Gürsel ve Ahmet Ümit

Türkiye'nin en önemli şair ve yazarlarını İzmirlilerle buluşturan festivale bu yıl onur konuğu olarak ünlü yazarlar Nedim Gürsel ile Ahmet Ümit katılacak. Festival 31 Ekim Pazar günü 11.00-13.00 saatleri arasında Yeşilova, Kordon, Kadifekale, Varyant ve Kemeraltı’nda Şiir Yürüyüşü etkinliğiyle başlayacak. 14.30-15.30 saatleri arasında Kemalpaşa Rekreasyon Alanı Kültür Merkezi’nde Ahmet Ümit söyleşisi gerçekleşecek.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde ise 17.00-18.00 saatleri arasında Nedim Gürsel’in söyleşi etkinliği olacak. 19.20’de Yeşilyurt Sevgi Yolu’nda festival yürüyüşü gerçekleşecek. 19.30’da Yeşilyurt’taki Mustafa Necati Kültür Merkezi’nde İzmir Büyükşehir Belediye 2. Başkan Vekili Suat Çağlayan, Nedim Gürsel, Ahmet Ümit ve festival direktörü Haydar Ergülen’in açılış konuşmalarının ardından 21.00’de Ezginin Günlüğü sahne alacak. 

izmir edebiyat festivali

Konserler ve Tiyatrolar olacak

Uluslararası Edebiyat Festivali kapsamında 3 Kasım Çarşamba günü 20.00’de Tozan Alkan ve arkadaşları Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde sahne alacak.

31 Ekim Pazar günü 20.30’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Ayşegül Yalçıner tarafından “Celile”

6 Kasım Cumartesi günü 20.30’da Çiğli Fakir Baykurt Salonu’nda Nazan Kesal tarafından “Yaralarım Aşktandır” adlı oyunlar sergilenecek.

Festival, 7 Kasım Pazar günü 21.00’de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılacak Fide Köksal konseriyle son bulacak.

10 Farklı Ülkeden Edebiyatçılar Ziyaret Edecek

Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali'nde bu yıl diğer yıllarda olduğu gibi Almanya, Fas, Fransa, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Lübnan, Mısır, Tunus, Yunanistan’dan edebiyatçılar yer alacak.

Ayrıntılı bilgi ve festival programı için: İzmir Belediyesi Festival