Kadın Acil Destek Uygulaması KADES'e Uluslararası Ödül

22 Ekim 2021 21:38 Gündem
resimler-haber/kades_içişleri_bakanlığı_kadına_şiddet_uygulaması.jpg
google news

İçişleri Bakanlığınca geliştirilen ve Emniyet Genel Müdürlüğünce hayata geçirilen, kadına yönelik şiddetle mücadeleye katkı sağlayan Kadın Acil Destek Mobil Uygulaması'nın (KADES) başarısı uluslararası alanda da tescillendi. 


Akdeniz Parlamenterler Asamblesi, Paris'teki "Kovid-19 salgınında ulusal yardım hatları ve akıllı telefon uygulamalarıyla aile içi şiddetle mücadele" kapsamında 15. Genel Kurulu Toplantısında KADES'i ödüle layık gördü. KADES'in ödülü, 18 Kasım'da Roma'da, İtalyan Parlamentosunda düzenlenecek törenle verilecek.

Mobil uygulama KADES, İçişleri Bakanlığı tarafından kadınların risk ve tehdit anlarında ihbarda bulunmaları ve kolluk kuvvetlerini olay yerine yönlendirmeleri amacıyla 2018'de kullanıma sunulmuştu. 

kades uygulaması android store görseli

2018'den bu yana 2.659.012 kişi tarafından yüklendi. Emniyet ve Jandarma ekipleri, bugüne kadar KADES üzerinden yapılan 215.387 ihbara müdahale etti. Anında ihbar bölgelerine yönlendirilen ekipler, aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarının engellenmesini sağladı.

Akdeniz Parlamenterler Asamblesi

Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler arasında ekonomik, sosyal ve siyasal konularda iş birliği sağlanması amacıyla faaliyet yürüten Akdeniz Parlamenterler Asamblesi, her yıl faaliyetleriyle bölge halkları arasında karşılıklı anlayış, sosyoekonomik iş birliği, siyasi diyalog, güven inşası ve çatışma çözümünün güçlendirilmesine katkıda bulunan kişi, kurum ve kuruluşlara ödüller veriyor.

kades uygulaması ios app store uygulama görüntüsü


Akdeniz Parlamenterler Asamblesi'nin, 29 üyesi ve 4 gözlemci üyesi bulunuyor. Üye ülkeler ise şöyle:
"Türkiye, Fransa, İtalya, Portekiz, Sırbistan, Yunanistan, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Mısır, Hırvatistan, Fas, İsrail, Lübnan, Ürdün, Cezayir, Libya, Malta, Monako, Karadağ, Moritanya, Andorra, Bosna-Hersek, San Marino, Suriye, Slovenya, Romanya, Filistin ve Tunus."


Kaynak: T.C İçişleri Bakanlığı