Merkel'den Türkçe Ramazan Mesajı

13 Nisan 2021 02:43 Gündem
resimler-haber/angelamerkel.jpg
google news

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başbakanlık web sitesi üzerinden Ramazan ayının başlaması nedeniyle ülkede yaşayan Müslümanlara yönelik bir mesaj yayınladı. Merkel Türkçe yayınlanan mesajda "Sizleri Ramazan ayı oruç dönemi başlangıcı münasebetiyle içtenlikle selamlıyorum. Mübarek Ramazan ayında sizler ve ailelerinizin huzurlu ve bereketli bir zaman geçirmenizi diliyorum!" ifalerine yer verdi.

Ramazan ayından bahseden Almanya Başbakanı "Ramazan ayı oruç dönemi birbirimiz için varolma, muhtaç olanları düşünme ve merhamet gösterme ayıdır. Pandemi koşulları altında zorluklara katlanan bir çok kişi ve özellikle de ileri yaştaki insan için; diğer insanların gösterdiği ilgi ve destekte dayanak bulmak ve bundan güç almak çok önemlidir." ifadelerini kullandı.

Pandemi Sürecinde Sabırlı Olmalıyız

Yayımlanan yazıda pandemi sürecine dikkat çeken ve bizlerden sabırlı olmamızı isteyen Merkel "Artık bir yılı aşkın bir süredir yaşadığımız ve içinde bulunduğumuz pandemi süreci; inananlar ve dini cemaatler için de olmak üzere, birçok zorluk ve sınama içeriyor. Kamusal hayatta uygulanması gerekli olan kısıtlamaların acısı özellikle; inancın toplu olarak yaşandığı, ortak örf ve adetler ve bayramlarda ifade bulduğu zamanlar bir o kadar daha hissedilir. Özellikle de önümüzdeki bu haftalarda ne kadar zor olsa da tekrar sabırlı olmamız gerekiyor. Bu nedenle, gerekli olan mesafe kurallarına rağmen inanç hayatınızda birbirinizle olan yakın bağları sürdürmenin iyi imkânlarını ve yollarını bulmanızı diliyorum." ifadelerini kullandı.

Ramazan, kuran, hurma

Minnet ve temennilerini bizlere ulaştıran Almanya Başbakanı Angela Merkel mesajına bu sözler ile son verdi:

"Size ve ailelerinize en iyi temennilerimi sunuyor ve elbette sağlık diliyorum! Ramazan ayının; içinde bulunduğumuz tüm zor koşullara rağmen iç huzuru bulduğunuz, sükûnet dolu ve birbirinize kuvvet verdiğiniz bir zaman olmasını umuyorum!"

 

 Merkel'in Mesajı