Mimarinin İnşası

30 Temmuz 2023 20:59 Kültür/Sanat
resimler-haber/mimarinin_inşası_sergisi.webp
google news

İstanbul Modern Sanat Müzesi Cemal Emden’in “Mimarinin İnşası” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, günümüzün önemli mimari fotoğrafçılarından Cemal Emden’in gözünden Renzo Piano tarafından tasarlanan İstanbul Modern’in yeni müze binasının inşa sürecine odaklanıyor. Emden, Aralık 2020’den itibaren binanın yapım aşamalarını farklı ışık ve mevsimlerde kayıt altına alarak Piano’nun tasarımında önem verdiği mimari bileşenlere, malzemenin ve insan emeğinin yapıya dönüşümüne yer veriyor. “Mimarinin İnşası” yapılı çevre, mimari ve inşa başlıklarını yakından incelerken, izleyiciyi, fotoğrafın icadından bu yana mimari ile süregelen katmanlı diyaloğu üzerine düşünmeye davet ediyor.

Dört bölümden oluşan serginin ilk bölümü Mimari, Piano’nun fikirlerinin somutlaşmış halini ortaya koyuyor; aynı zamanda İstanbul Modern’in yeni müze binasının ilk resmi temsilini oluşturuyor. Boşluğun Sınırlandırılması’ndaki çekimler ise, Emden’in tekrar tekrar ziyaret ettiği alanların farklı zamanlardaki halleriyle izleyiciye inşaatın geçirdiği evreleri takip edebilmesi için bir izlek sunuyor. Büyük boyutlu baskılardan oluşan Mimarinin İnşası, Renzo Piano Building Workshop’un geliştirdiği tasarımın arkasındaki temel fikirlere ve binanın kent içindeki konumuna mercek tutuyor. Serginin dördüncü bölümü Çalışanlar ise, İstanbul Modern’in inşasındaki insan emeğini ve çalışanları konu ediniyor.

Cemal Emden, mimariyi anlamanın ayrılmaz bir parçası olan fotografik temsil aracılığıyla, izleyiciyi binaya ilişkin temel tasarım kararları, malzemenin olanakları ve insan emeği üzerine düşündürmeyi hedefliyor. Emden, yapıların tamamlandıktan sonra da değişmeye devam edeceği ve kendi başlarına bir yaşamları olduğu gerçeğini hatırlatıyor.

Cemal Emden, 1967

“Mimarinin İnşası” serisinden

İstanbul Modern'in Yeni Müze Binası

Fotoğraflar: Cemal Emden

Ziyaret Saatleri 

Salı, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi, Pazar

10.00 - 18.00

Cuma

10.00 – 20.00

Pazartesi
Kapalı

İstanbul Modern Üyeleri, Engelli Ziyaretçiler, 12 yaşından küçük çocuklar, ICOM, CIMAM, MMKD Kart Sahipleri: Ücretsiz

 Perşembe günleri Türkiye'de ikamet eden ziyaretçilere ücretsizdir.

 Salı günleri saat 14.00 - 18.00 arası, 18 – 25 yaşındaki, Türkiye’de ikamet eden gençlere ücretsizdir.

İndirimli giriş için (Öğrenci, Öğretmen ve 65 Yaş Üstündekiler) ilgili kimlik kartının gişede ibraz edilmesi gereklidir.

Adres:

Kılıç Ali Paşa Mahallesi, Tophane İskele Caddesi, No:1/1 34433 Beyoğlu-İstanbul

Müzenin kendi otoparkı bulunmamaktadır, Galataport otoparkı J kapısı müzeye en yakın çıkış noktasıdır.

Telefon: 0 212 334 7300 

Kaynak

İstanbul Modern