Modernite ve Modern Sanatın Tarihi

19 Ekim 2023 21:05 Kültür/Sanat
resimler-haber/Modernite_ve_Modern_Sanatın_Tarihi.webp
google news

İstanbul Modern'in yetişkinlere yönelik atölye ve seminer programı Atölye Modern, Renzo Piano imzalı yeni müze binasında, yüz yüze eğitim programlarına kaldığı yerden devam ediyor.

Atölye Modern sonbahar dönemi, “Yaratıcı Yazarlık Atölyesi: Mario Levi ile”“Hikâye ve Roman Atölyesi: Mario Levi ile”“Türkiye’de Modern ve Çağdaş Sanatın Tarihi Semineri” ve “Günümüz Sanatı ve Yapay Zekâ" seminerlerinden oluşuyor.  Ayrıca yeni bir program olan “Modernite ve Modern Sanatın Tarihi” Atölye Modern sonbahar dönemi seminerleri arasında yer alıyor.       

İstanbul Modern, seminerler kapsamında düzenlenen derslerin tamamına katılanlara, Atölye Modern Katılım Belgesi veriyor.

Modernite ve Modern Sanatın Tarihi

Atölye Modern, sonbahar döneminde “Modernite ve Modern Sanatın Tarihi” adlı yeni bir seminer programı hayata geçiriyor. Seminer programı, katılımcılarına sanat tarihine dair temel bilgiler sunmayı ve sanatı yorumlamalarına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Modernite ve Modern Sanatın Tarihi, modern ve çağdaş sanatı anlamada, kronolojik bir yaklaşımla disiplinlerarası bir bakış sunuyor. Seminer, Antik Yunan döneminden başlayarak, modernizm kavramının tarihsel iz düşümlerini, Rönesans ve Aydınlanma Çağı’ndaki estetik yaklaşımların değişimini, toplumsal ve siyasal dönüşümlerin plastik sanatlar, mimarlık, edebiyat gibi farklı sanat alanlarına nasıl yansıdığını ve tarih boyunca bilimsel ve teknolojik gelişmelerin sanat üretimlerine etkilerini tartışıyor.

Alanında uzman akademisyen, sanat tarihçileri ve küratörlerin yönetiminde düzenlenen program on hafta sürüyor.

Seminer programı Dr. Öğr. Üyesi Fırat Arapoğlu, Prof. Dr. Esra Aliçavuşoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Seda Yavuz yönetiminde düzenleniyor.

17, 24, 31 Ekim;

 7, 14, 21, 28 Kasım;

5, 12, 19 Aralık 2023

Salı günleri, 19.30-21.30

(10 Hafta)

Kaynak

İstanbul Modern