Teknofest'de Olay Yeri İnceleme Oyunu

23 Eylül 2021 22:11 Gündem
resimler-haber/teknofest_oyunları_egm.jpg
google news

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı, İstanbul'daki Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen Teknofest'e "Olay Yeri İnceleme Oyunu" ile katıldı. 

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı İstanbul'daki Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen Teknofest'de ziyaretçileri Kriminal Daire Başkanlığı'nın standında çeşitli oyun ve aktivitelerle karşıladı. Bunların arasındaki Olay Yeri İnceleme Oyunu özellikle minik misafirlerin ilgisini çekti.

egm teknofestte oyunları oynayan çocuklar

Oyunda bir suç mahallindeki bulgular senaryo gereği etrafa dağılmış durumda çocukların karşısına çıktı. Çocuklar bulguları toplayarak kategorisine göre sınıflandırdı. Puanlama yaptılar. Küçükler arasında aynı zamanda bir yarışa dönen oyunda son olarak bilgi testi yapıldı. Dereceye giren miniklere Kriminal Daire Başkanlığı'nda görevli polis ağabey ve ablalarınca hediyeler verildi. Oyun sayesinde çocuklar hem eğlendi hem de benzer durumlarla karşılaşmaları durumunda olay yerinde neler yapmaları ya da yapmamaları gerekenleri öğrenmiş oldular. 

DOLANDIRICLIK İÇİN İMZANIN ÖNEMİ 

Festivale katılanlar Kriminal Daire'sinin standında sahtecilik ve dolandırıcılık suçlarının mağduru olmamaları için de bilgililendirildi. Verilen bilgiler arasında imza atarken dikkat edilmesi gereken noktalar da vardı. Katılımcılara imzalarında kendi isim ve soy isimlerinden en az birinin olması gerektiği hatırlatıldı. İmza atılan kağıdın altı ve üstünün mutlaka görülmesi gerektiği kaydedildi. Kargo firmalarının çalışanlarında olduğu gibi genelde kapıda ayaküstü istenen imzalara dikkat çekildi. Nereye imza atıldığından emin olmaları istendi.

egm teknofestte oyunları oynayan çocuklar

Kriminal Teknoloji Meraklılarını Bekliyorlar

Festival boyunca açık olacak Kriminal Daire Başkanlığı standında yeni nesil bütün cihazlar yer alacak. Bunların arasında olay yerinde dahi bulguyu delile dönüştüren Yeni Nesil Olay Yeri İnceleme Aracı "Kıraç" dikkat çekiyor. Kriminal dünyasında bir diğer dikkat çekici yenilikse Atış Yönü ve Mesafesi Tespiti Kiti Çalışması. Failin ateş ettiği mesafeyi, duruşunu ve boyunu dahi hesaplama yarayan kit de festival sonuna kadar meraklılarını bekliyor olacak.