Yeni Küresel Eğitim Maskotu Uni Tanıtıldı

10 Ekim 2022 21:23 Gündem
resimler-haber/kenarlık_uni_qI4PeRr.webp
google news

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu kısacası UNICEF olarak söylenir. UNICEF 1946 yılında kuruldu. Türkiye’de UNICEF çocuklar için saha çalışmalarına 1951 yılında başladı. UNICEF, 13 Eylül 2022 günü yeni küresel eğitim maskotu “Uni” yi tanıttı. Uni, öğrenmenin elçisi olacak ve her çocuğun kaliteli eğitime erişim hakkını simgeleyecek.

Uni, kaliteli eğitime erişimin çocuklara ve toplumlara verdiği umudun bir simgesi. Düşük ve orta gelirli ülkelerdeki çocukların yaklaşık yüzde 70'i basit bir hikayeyi bile okuduğunda anlayamıyor. Bu nedenle Uni'nin amacı aynı zamanda mevcut eğitim durumuna da dikkat çekmek ve bu alanda acil dönüşümü teşvik etmek.

Gelecek hafta düzenlenecek Birleşmiş Milletler Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi öncesinde UNICEF, maskotun dünya genelinde çok ihtiyaç duyulan okul sistemleri reformuna ilham kaynağı olacağını umuyor.

Bu eserin lansmanına ek olarak UNICEF, maskotun gerçek boyutlu bir versiyonunu da yarattı. Yumuşak sünger ve parlak mavi keçeden yapılan 1,80 metre boyundaki Uni, UNICEF’in ikonik mavi sırt çantasıyla kaplanarak bir "sırt çantası" şeklini aldı. UNICEF sadece geçen yıl bu ikonik çantaları 1,3 milyon öğrenciye dağıtmıştı. Uni, UNICEF tarafından tasarlandı.

UNICEF Küresel İletişim ve Savunuculuk Direktörü Paloma Escudero, “Uni, her çocuğun okula gitme ve öğrenme hakkına sahip olduğunu bizlere hatırlatıyor, bu özlemimizi somut hale getiriyor” dedi. "Her çocuğun sadece okulda olma hakkı değil, aynı zamanda okulda öğrenme ve ileride, daha yüksek öğrenim ve daha yüksek gelir düzeyleri için esas olan temel becerileri edinme hakkı da var."

UNICEF